Semifinalistele de la EURO 2024! Când şi unde se joacă meciurile

Spania, Franța, Anglia și Olanda sunt cele patru semifinaliste ale EURO 2024.
Spania – Franța este prima semifinală de la EURO 2024, care se joacă marți, de la ora 22:00, la Munchen. Miercuri, de la aceeași oră, pe stadionul din Dortmund, are loc partida dintre Anglia și Olanda.
Spania s-a calificat în semifinalele EURO 2024 după ce a trecut de țara gazdă, Germania, scor 2-1 după 120 de minute de joc. Golul decisiv a fost mar­cat de Mikel Merino târziu, în minutul 119.
Franța, în schimb, a trecut de Portugalia după executarea loviturilor de departajare. A fost 0-0 în 120 de minute de joc.
Olanda este singura dintre cele patru semifinaliste care a obținut calificarea după 90 de minute. A fost condusă cu 1-0 de Turcia, dar a revenit și s-a impus cu 2-1.
Anglia, adversara din semifinală, a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Elveția.