O nouă veste bună: al treilea succes la rând în campionat

Claudiu Sav

„Corbii albaştri” au obţinut al treilea succes consecutiv în campionat, după 3-0 (1-0) cu nou-promovata AFC Câmpulung Muscel. Hergheligiu, din penalty, Pîrvulescu şi Goodnews (cu prima sa reuşită pentru Corvinul) au „semnat” victoria în jocul din runda a şaptea.

Foarfecă spectaculoasă
Aproape 2.000 de spectatori s-au bucurat, pentru a doua oară la rând, în decurs de doar câteva zile, după un succes al favoriţilor. A treia victorie la rând (a doua „la zero”) s-a „născut” mai greu, dar a devenit din ce în ce mai clară, odată cu trecerea timpului. Corviniştii nu le-au dat aproape nicio şansă vizitatorilor din Câmpulung Muscel, dar au avut nevoie de aproape 20 de minute până să conteze, cu adevărat, în atac. Mai întâi, Lupu a încercat o „foarfecă” spectaculoasă de la 12 metri, dar mingea a fost blocată de un adversar, pentru ca mai apoi, Mehdi – în două rânduri, de fiecare dată cu capul – să îşi încerce norocul (28, 31). N-a fost mai inspirat nici Câmpan, care a reluat tot cu capul, alături, din câţiva metri, o centrare din dreapta (29), însă eforturile amfitrionilor au fost răs­plă­tite în minutul 39, atunci când Pop a luat o acţiune pe cont propriu, a lăsat în spate doi adversari şi a fost faultat, clar, în careu de Sanda, penalty-ul dictat de centralul Mihai Ene, fiind transformat, în stilu-i caracteristic de Hergheligiu, care a stabilit, totodată, şi scorul pau­zei.

Au cedat din ce în ce mai mult
În actul secund, oaspeţii n-au mai fost capabili să iasă din jumătatea pro­prie decât în primele cinci minute, pentru ca după aceea să cedeze teren din ce în ce mai mult, rămânând „mas­aţi” în preajma propriului careu. Au ur­mat ratări „pe bandă” pentru alb-al­baştri, care n-au reuşit să marcheze din poziţii ideale prin nou-intraţii Grigore şi Goodnews, Pîrvulescu fiind, în cele din urmă, cel care a dublat avantajul echi­pei noastre. „Nicky” a pătruns în zonă centrală şi a şutat, „cu sete” de la 18 metri, fără nicio şansă pentru Voicu (78). Au mai urmat alte câteva şanse mari de gol irosite, pe rând, de aceiaşi Grigore şi Goodnews, dar şi de către Gîrbiţă şi King, care fie l-au luat la ţintă pe portarul advers, fie au trecut pe lângă balon, în câţiva metri. În cele din urmă, corviniştii au închis tabela în al doi­lea minut suplimentar, când Goodnews a profitat de o eroare mare în defensiva oaspeţilor şi l-a lobat pe Voicu, din câţiva metri – pentru prima sa reuşită în tricoul alb-albastru. S-a încheiat 3-0, al treilea succes la rând în campionat şi un moral în creştere pentru o nouă partidă restantă – cea de miercuri de la Reghin (ora 17), când vom întâlni Unirea Ungheni – singura formaţie care nu a reuşit să marcheze încă de la promo­varea în Liga a doua!
Corvinul Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Lefter – Pop, Lică (cpt.), Manolache, Velisar – Cărăruş – Lupu (61, Goodnews), Lehaire, Hergheligiu (73, Gîrbiţă), Pîrvulescu – Câmpan (46, D. Grigore)
AFC Câmpulung Muscel (antrenor Marius Bratu): Voicu – Ciurea (85, Dumitrescu), Jenaru (cpt.), Stelea (74, Stanci), Gîsă – Longher (66, Florică), Sanda, Popescu (74, Ghiţă), B. Vasile – Stancu (85, Ene), Cacior.